Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | SUBMIT News | Home RSS
 
 
 

vYoung Knights complete 2013 track/field season

May 1, 2013
Tyler Star News

Tyler Consolidated Middle School's boys and girls track teams finished up their season last week competing at the Ritchie County Invitational.

The meet hosted 10 girls teams and 11 boys teams on April 27 at Ritchie County.

The Doddridge Middle School girls' team took first place in the ladies division with 187 points. Taylor County placed second with 100 points, followed by Tyler Consolidated with 90; Buckhannon Upshur, 61; RLBMS Lady Patriots, 39; Ritchie County, 33; Gilmer County, 20; Short Line, 13; South Harrison, 10 and BMS, five points.

Article Photos

Shayla Griffey

Taylor County took the top spot in the boys' overall team competition with 97 points. BMS placed second with 78 points; Gilmer scored 71; Tyler Consolidated had 78; Doddridge, 59; South Harrison, 50; Robert L. Bland, 35; Short line, 27; Braxton, 26; Buckhannon Upshur, 25 and Ritchie County, 22.

First place and local finishers results follow:

Girls results:

100 meter dash: 1) Stankus, Bucs, 14.08; 2) Isis Moore, TC, 14.41; 5) Macy Long, TC, 14.84; 7) Joralda Rice, TC, 14.99

200 meter dash: 1) Plaugher, Dodd, 29.37; 6) Rhianna Long, TC, 31.24

400 meter dash: 1) Ferguson, Dodd, 1:04.71; 11) Asia Keller, TC, 1:12.75; 16) Alexis Chambers, TC, 1:17.56

800 meter run: 1) Parsons, Tay, 2:31.72; 7) McKenzie Bradfield, TC, 2:52.16; 13) Danielle Yonaley, TC, 2:57.09; 14) Amanda Reynolds, TC, 3:02.22

1600 meter run: 1) Parsons, Tay, 5:48.49; 5) Jahnvi Duncan, TC, 6:15.02; 14) Demery Nelson, TC, 6:51.85

3200 meter run: 1) Parsons, Tay, 12:00.67; 4) Duncan, TC, 13:04.94; 11) Nelson, TC, 16:08.54

75 meter hurdles: 1) Plaugher, Dodd, 12.25; 5) Rice, TC, 14.09

200 meter hurdles: 1) Plaugher, Dodd, 32.35; 5) M.Long, TC, 35.45; 6) Alexis Jenkins, TC, 45.67; 10) Kylie Martin, TC, 37.13

4x100 relay: 1) Doddridge, 58.11; 2) Tyler, 58.12 (McCoy, Griffey, Hoder, Moore)

4x200 relay: 1) Doddridge, 1:59.66; 2) Tyler, 1:59.75 (Reynolds, R.Long, McCoy, Moore)

4x400 relay: 1) Tyler, 4:47.71 (Keller, Bradfield, Yonaley, R.Long)

4x800 relay: 1) RLBMS, 11:02.01; 5) Tyler, 11:50.84 (Yonaley, Bradfield, Duncan, Reynolds)

Shuttle hurdles: 1) Tyler, 44.94 (Jenkins, Martin, Pittman, Rice)

High jump: 1) Collins, Tay, 4-10; 4) Martin, TC, 4-04; 5) Shayla Griffey, TC, 4-04; 9) Devann McCoy, TC, 4-02

Pole vault: 1) Cokeley, RC, 7-06; 4) M.Long, TC, 6-00; 4) Jenkins, TC, 6-00

Long jump: 1) Ferguson, Dodd, 14-07; 3) Moore, TC, 14-04.25; 7) Rice, TC, 13-08.25; 19) R.Long, TC, 12-01.75

Shot put: 1) Wright, Titans, 33-06; 4) Anna Zills, TC, 30-05.50; 8) Bailee Longwell, TC, 26-06; 27) Megan Miller, TC, 16-03

Discus throw: 1) Wright, Titans, 75-09; 2) Tessa Boyd, TC, 67-03; 9) Zills, TC, 58-08; 18) Ashley Fluharty, TC, 50-08.50

Boys results

100 meter dash: 1) Canary, SH, 12.19; 2) John Shepherd, TC, 12.21; 4) Tyler Anderson, TC, 12.77

200 meter dash: 1) Canary, SH, 24.71; 2) Shepherd, TC, 25.09

400 meter dash: 1) Canary,m SH, 56.97; 24) Patrick Wright, TC, 1:22.01; 25) Aaron Warner, TC, 1:29.30

800 meter run: 1) Carder, Tay, 2:18.31; 21) Colton Mead, TC, 3:54.97

1600 meter run: 1) Carder, Tay, 5:12.65; 15) Kamron Milhoan, TC, 6:41.84; 18) Colton Mead, TC, 7:11.17

3200 meter run: 1) Heaster, Dodd, 11:20.97; 15) Joshua Frum, TC, 14:16.88; 16) P.J. Wright, TC, 14:36.47

75 meter hurdles: 1) Aviles, Titans, 11.38; 6) Jarett LeMasters, TC, 15.19

200 meter hurdles: 1) Aviles, Titans, 29.29; 6) Hunter Wells, TC, 32.35; 14) Ross Gorby, TC, 36.35

4x100 relay: 1) Tyler, 52.90 (Anderson, LeMasters, Shepherd, Wells)

4x800 relay: 1) Taylor, 10:03.70; 7) Tyler, 13:26.40 (Wright, Warner, Frum, Milhoan)

Shuttle hurdles: 1) Taylor, 40.59; 2) Tyler, 43.13 (LeMasters, Wells, Anderson, Gorby)

High jump: 1) Aviles, Titans, 6-00; 2) Tyler Anderson, TC, 5-02

Pole vault: 1) LeMasters, TC, 8-00; 9) Warner, TC, 5-00

Long jump: 1) Shepherd, TC, 17-03; 23) Wright, TC, 11-09.75

Shot put: 1) Currence, K, 42-02; 8) Dylan Glover, TC, 28-09; 14) Cory Chipps, TC, 25-04.50; 17) C.W. Harton, TC, 22-07

Discus throw: 1) Noel, BMS, 147-10.50; 8) Harton, TC, 77-08.50; 12) Glover, TC, 74-10.50; 20) Chipps, TC, 48-01; 23) Jesse Doak, TC, 44-00

The Consolidated track teams were coached this year by Richard Long and Benny Thomas.

 
 

 

I am looking for:
in:
News, Blogs & Events Web